13 C
Aydın
Pazar, Eylül 27, 2020
No menu items!
Ana Sayfa Eğitim Saç Kesimleri Kafa ve Yüz Anatomisine Göre Yapılacak

Saç Kesimleri Kafa ve Yüz Anatomisine Göre Yapılacak

Aydın’ın Nazilli ilçesinde kafa ve yüz anatomisi üzerine uzmanından eğitim alan berber ve kuaförler, saç kesiminin inceliklerini, son trendleri ve insana pozitif enerji veren kesimleri öğrendi. Türk berberlerin dünyayla yarıştığını ifade eden Mesleki Gelişim Uzmanı Menderes Bayır; “Erkek kuaförlüğü sadece berberlik değil aslında bir sanattır. Bizler Avrupa’nın imrendiği bir sanat icra ediyoruz” dedi.

Nazillili Berber Onur Bahşi’nin daveti üzerine eğitim vermek üzere Nazilli’ye gelen Menderes Akademi Kurucusu Mesleki Gelişim Eğitim Uzmanı Menderes Bayır, 2 gün süren akademik eğitimlerde İzmir, İstanbul, Tokat, Belçika ve Almanya’dan gelen kursiyerlerin yanısıra Nazillili berber ve kuaförlere kafa ve yüz anatomisine göre saç kesimini öğretti. Yaklaşık 25 kursiyerin katıldığı eğitimlerde teorik eğitimin ardından uygulamalı eğitim alan kursiyerler erkek berberliğinin bir sanat ve müşterilerine en iyi hizmeti verebilmek için de eğitimin şart olduğunu ifade ettiler.

Güne özgüvenle başlanacak

Günlük hayatta başarı ve özgüvenin kaynağı olan makyaj ve saç kesimlerinin önemi her geçen gün artarken berber ve kuaförler de kendilerini geliştirmeye devam ediyor. Müşterilerinin iş kimliği, yaşam tarzı, karakteristik özelliği, kıyafeti ve saç yapısına göre kesim planlayan berber ve kuaförler, tüm dünyada marka olan Türk Kuaförlerinin adına yakışır şekilde eğitimli olarak hizmet veriyor. Berberler saçlarını kestikleri müşterilerinin kafa yapısında ortaya çıkabilecek olumsuz şartlara hazırlıklı olabilmek amacıyla aldıkları eğitimin kendilerini daha da geliştirdiğini ifade eden berberler, dünyada trend olan tüm saç kesimlerinin Türk Berberler tarafından ortaya çıkarıldığını iddia ettiler.

“Erkeğin makyajı bence saçıdır”

Türk berberlerin tüm dünyada örnek alındığını ifade eden Mesleki Gelişim Uzmanı Menderes Bayır; “Meslek Gelişim Uzmanıyım. Yaklaşık 5 yıldır erkek kuaförlüğü mesleki gelişimi ve eğitim işi ile uğraşıyorum. Aydın’da meslektaşımız Onur Bahşi’nin salonunda yurt içinden ve dışından gelen çeşitli meslektaşlarımızla eğitim yaptık. Erkek kuaförlüğü sadece berberlik değil aslında bir sanattır. Kafa ve yüz anatomisine göre saç kesimi, kişinin kendine olan özgüvenini iş kimliğini mutlaka ortaya çıkartacak bir faktör. Erkeğin makyajı bence saçıdır” dedi.

“Kafa ve yüz anatomisine göre saç kesmeyi öğrendim”

Özel salon eğitimi aldıkları için çok mutlu olduğunu ifade eden Nazillili Berber Esra Çınar; “2 günlük özel salon eğitimine geldim. Çok güzel, dolu dolu bir eğitim geçirdik. Kafa ve yüz anatomisine göre saç kesmeyi öğrendim. Bundan sonra kişiye özel saç kesimlerine devam edeceğim” dedi.

“Birçok berber vasıfsız”

İzmir’den saç kestirmek için Nazilli’ye gelen Arif Karabulut isimli müşteri de; “Bu mesleğin sanat olduğunu savunanlardanım. Bundan önce İzmir’de, Nazilli’de birçok berbere tıraş olmama rağmen bu işin gerçekten bir sanat olarak yapılması gerektiğini düşünen bir insanım. Berber olarak tabir edilen birçok insanın bu işi gereksiz bir vasıfla yaptığını düşünüyorum. Sırf bu yüzden bugün buradayım. Kendi yüz ve kafa anatomime göre bir kesimin nasıl olabileceğini, bunun nasıl yapılması gerektiğini bugün burada öğrenmiş bulunmaktayım. Ve gerçekten çok mutluyum” dedi.

“Saç kesimi kişiye özel olmalı”

Meslektaşlarının eğitilmesi amacıyla meslek uzmanı Menderes Bayır’ı Nazilli’ye davet ettiğini ifade eden Nazillili Berber Onur Bahşi; “10 senedir aktif olarak Nazilli’de bu mesleği icra ediyorum. Mesleğimiz, insanların günlük hayatlarına günlük enerjilerine çok müdahale eden bir meslek. Yani insanlarımız saçlarıyla güne pozitif başlayabiliyorlar. İnsanların hayatına dair böyle bir meslek icra edince eğitimsiz olmamamız gerektiğini düşünenlerdenim. Çünkü insanların kafa yapılarına, anatomilerine göre saç kesip insanları güne mutlu huzurlu pozitif enerjide başlatmak bizim için çok ön planda bir şeydi. Kişinin yüz ifadesinden tutun da şakak kemikleri, elmacık kemikleri, yani tamamen yüz ifadesine aksedecek bir saç stilinin peşindeyiz. Çünkü insanları güne pozitif enerjilerle başlatmak bizim için çok güzel olacak. Anatomik kesim de bu açıdan çok önemli. Menderes Hocamızın sayesinde iki gündür çok güzel işler çıkardık. Bence öncelikle kendi bölgemizdeki arkadaşlarımızı eğitmemiz lazım. Çünkü bizim meslek grubumuz insanlar için çok önemli bir meslek grubu. Biz kişinin istediğine göre değil, kişinin kafa anatomisine uyacak şekilde tıraşları biz tercih ediyoruz. Yani kişinin istediği değil aslında ona yakışacak, kafa anatomine uyacak tıraşları müşterimize yapıyoruz. Ve çok güzel sonuçlar da alıyoruz. İnsanlarımız bundan çok mutlular. Bence saç kesimi kişiye özel olmalı” dedi.

 

KATEGORİLER

Güncel haberler

ADÜ 25 Nolu Eğitim Aile Sağlığı Merkezi Hasta Kabulüne Başladı

Aile Sağlığı Merkezi Sorumlu Öğr. Üyesi Prof. Dr. Okay Başak, Eğitim Aile Sağlığı Merkezine kayıt yaptırarak aile hekimliği hizmetlerinden faydanılabileceğini belirtti ve “e-nabız üzerinden...

Ziraat Fakültesinde Üreticilere “Paket Arıcılık Sistemi” Eğitimi Verildi

GEKA tarafından desteklenen Aydın İl Orman ve Tarım Müdürlüğü ve Aydın İli Arıcılar Birliği tarafından hazırlanan paket arıcılık sistemi eğitiminde, Ziraat Fakültesi de eğitici...

Anket Sonuçlarında Başkan Çerçioğlu Başarılı

Avrasya Kamuoyu Araştırmaları Merkezi’nin Eylül 2020’de yaptığı ve 30 büyükşehir ve buna bağlı 100 merkezi ilçede gerçekleştirilen ankette vatandaşlara belediyelerin çalışmaları ve pandemi sürecindeki...

Cumhurbaşkanı Baş Danışmanı Güldal Akşit ADÜ Rektörünü Ziyaret Etti

Karşılıklı iyi niyet ve temennilerin sunulduğu ziyarette, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Mehmet Aydın, Prof. Dr. Ali Akyol ve Prof. Dr. Cumali Öksüz de yer...

Yorumlananlar

WhatsApp chat