13 C
Aydın
Cumartesi, Ağustos 15, 2020
No menu items!
Ana Sayfa Gündem Milli Direnişin Sembolü Malgaç Baskını 101. Yılında

Milli Direnişin Sembolü Malgaç Baskını 101. Yılında

Aydın’ın Sultanhisar ve Yenipazar ilçelerinde Yunan işgaline karşı Kuvay-i Milliye güçlerinin işgalci düşman kuvvetlerine karşı ilk düzenli saldırının gerçekleştirildiği Malgaç Köprüsü Baskını 101. Yılında bir kez daha hatırlandı.

Kuvay-i Milliye Kahramanları arasındaki en önemli isimlerden olan Yörük Ali Efe ve kızanlarının başlattığı ve Yunan işgaline karşı ilk örgütlü direniş olan ‘Malgaç Köprüsü Kuvay-i Milliye Direnişi’nin 101. Yıldönümü nedeniyle Sultanhisar’da bulunan Malgaç Baskını Anıtı önünde ve Efe’nin Yenipazar’daki mezarı başında tören düzenlendi.

İlk olarak Sultanhisar’da başlayan törende baskının olduğu alanda bulunan anıta anma komitesi tarafından çelenk sunuldu. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Yasin-i Şerif okunarak dua edildi. Sultanhisar Gocabeşli Folklor Grubu’nun zeybek gösterisinin ardından Yörük Ali Efe’nin mezarının bulunduğu Yenipazar Yörük Ali Efe Evi Müzesi ziyaret edildi. Burada Kuvay-i Milliye kahramanları ve terör şehitleri için mevlit okunarak lokma ikram edildi. Törenler akşam saatlerinde Sultanhisar İlçe Emniyet Amirliğince yapılan lokma hayrı ile son buldu.

Sosyal mesafe kurallarının azami şekilde hassasiyet gösterildiği gözlenen törenlere Sultanhisar Kaymakamı Rasim Belge, Yenipazar Kaymakamı Bekir Yalçın, Yenipazar Belediye Başkanı Yüsran Erden, Sultanhisar Belediye Başkanı Osman Yıldırımkaya, her iki ilçenin protokol üyeleri ve siyasi partilerin ilçe başkanları katıldı.

Yenipazar Belediye Başkanı Yüsran Erden, anma törenleri ile ilgili yaptığı konuşmada Kuvay-i Milliye kahramanlarını ve terör şehitlerini rahmet ve minnetle andıklarını ifade ederek, “Milli direnişin sembollerinden Yörük Ali Efe ve Kızanlarının başlattığı milli mücadelenin 101. yılında onları rahmetle anıyoruz. Malgaç Baskınının yapıldığı Sultanhisar ve Efe’nin mezarı bulunan Yenipazar’da düzenlediğimiz anma törenleri ile onların ruhlarını bir kez daha rahmet ve minnetle yad ediyoruz. Müze haline getirilen Yenipazar’da yaşadığı ev ve onunla birlikte Aydın’da bulunan tüm müze ve kültürel eserleri www.aydinsanaltur.com adresinden ziyaret edebilirsiniz. Yörük Ali Efe’nin torunları olarak hepimiz vatanımızı savunmak için görev başındayız” dedi.

Sultanhisar Belediye Başkanı Osman Yıldırımkaya ise konuşmasında Milli direnişin sembolü olan Yörük Ali Efe ve Kızanlarının sayesinde Sultanhisar’da yakılan milli mücadele ateşinin tüm ülkeye yayılarak Kurtuluş Savaşının başlamasına vesile olduğunu söyledi. Yıldırımkaya, “Yunan işgalinin ardından Yörük Ali Efe tarafından 101 yıl önce başlatılan milli mücadele sayesinde biz varız. Bu vatanı bizlere armağan eden, bizlerin varolmasını sağlayan atalarımızı rahmet ve minnetle anıyoruz. Birlik ve beraberliğimizi diri tutarak düşmanlarımıza karşı bir olmalıyız” dedi.

KATEGORİLER

Güncel haberler

Türkiye’de Bir İlk Daha AYTO Tarafından Gerçekleştiriliyor

Aydın’ın ekonomisi, rekabet gücü ve kalkınması açısından önemli yere sahip KOBİlerin üretim pazarlama ve yönetim süreçlerinde teknolojiyi nasıl kullanacaklarını kavramaları ve firmaların işletmelerinde bu...

AYDIN AFAD DEPREM KONUSUNDA UYARDI

Aydın  İl Afet ve Acil Durum Müdürü Ramazan Harman yaptığı açıklamada “ Ülkemizi derin acılara boğan ve birçok canımızı kaybettiğimiz Marmara Depreminin üzerinden 21...

Büyükşehir Belediyesi Sazlı’da Çıkan Yangına Müdahale Ediyor

Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, yangın duyulur duyulmaz ilçedeki tüm birimleri yangının bir an önce söndürülmesi için Sazlı'ya yönlendirdi. Yangına Büyükşehir Belediyesi İtfaiyesi'nin...

AYDIN EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ UYARDI

Aydın İl Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şube Müdürlüğü tarafından yapılan yazılı basın açıklamasında; “PKK/KCK terör örgütü tarafından 15 Ağustos 1984 tarihinde silahlı yapılanması HRK’ nın...

Yorumlananlar

WhatsApp chat