13 C
Aydın
Pazartesi, Mart 1, 2021
No menu items!
Ana Sayfa Siyaset Ak Parti Haberleri Kaanlar Gıda’dan Buharkent’e Dev Yatırım

Kaanlar Gıda’dan Buharkent’e Dev Yatırım

Türkiye’nin en büyük gıda firmaları arasında yer alan Kaanlar Gıda Süt A.Ş., Türkiye’nin yüzde 5 ek peynir üretimini yapacak dev tesisini Buharkent’te kuruyor.

Çalışmaları yerinde incelemek üzere Aydın’ın Buharkent ilçesine ziyaret gerçekleştiren Kaanlar Süt, Gıda, Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı ve aynı zamanda da Müstakil Sanayici İşadamları Derneği (MÜSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı olan Abdurrahman Kaan, Buharkent Kaymakamı Kemal Ülkü ve Belediye Başkanı Mehmet Erol’un konuğu oldu. Buharkent OSB’de yapımı devam eden fabrikalarında inceleme yapan Abdurrahman Kaan, “Türkiye üretiminin yüzde 5’ine tekabül eden peynir ihtiyacını Trakya’daki fabrikamızdan karşılamaktayız. Buharkent’teki fabrikamız tamamlandığında yüzde 10’a ulaştıracağımız üretimimizle bölgeye hem istihdam hem de ekonomik açıdan destek olacağız” dedi.

Ege’de Manisa’dan sonra ikinci büyük yatırımlarını Buharkent OSB’de yaptıklarını ifade eden Abdurrahman Kaan, “Biz ikinci yatırımımız için Buharkent’i seçtik. Gördüğüm kadarıyla bölge halkı bunu biran önce bitirmemizi istiyor ve heyecanı var. İnşallah Allah utandırmasın biz de biran önce bitirmek istiyoruz. İnşaatın tamamlanmasının ardından makine ve ekipman çalışmalarımızı tamamlayarak inşallah 2022 yılına girmeden oldukça modern bir tesisi hizmete açmış olacağız. Türkiye’de öncü bir firmayız. Dünyaya ve Türkiye’ye örnek bir tesis burada olacak. Günlük bin ton süt işleme kapasitesine sahip tesisimizle bölgeye büyük katkımız olacak. Bitkisel üretimden tutun, çiftliklere kadar birçok aşamada da tabi ki yatırımcılar bu bölgeye gelecektir. Böylelikle bölgede istihdam sağlanacak. Ticarette Türkiye’nin güçlü bir noktası olma yolunda Buharkent hızla ilerlemeye devam ediyor” dedi.

Bölgenin lokasyon olarak üretime çok uygun olduğunu, ham madde konusunda da oldukça zengin olduğunu tespit ettiklerini ifade eden Kaan, “Fizibilite çalışmalarımız sonucunda ve Belediye Başkanı Mehmet Erol’un daveti üzerine Buharkent’e böyle bir tesis yapımına karar verdik. Bölge’nin iklim şartları da oldukça elverişli. Bölgede yıl boyunca 2-3 çeşit ürün hasat şansı mevcut. Sürdürülebilirliği sağlamak adına bu çok önemlidir. Biz Türkiye’de TÜK verilerine göre yüzde 5 peynir üretimine sahip bir işletmeyiz. Nasip olursa buradaki üreticimiz ile birlikte bunu ikiye katlamış olacağız. Aynı zamanda bu fabrikada 500 kişi çalışacak. Trakya’daki fabrikamızda yaklaşık 13 bin ailenin üretimini sanayi üretimine çevirmiş durumdayız. Buharkent çevresinde de yaklaşık 10 bin aile ile üretim yapmış olacağız” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Tarihin sarkacı Asya’dan yana” sözlerini de değerlendiren Abdurrahman Kaan, “2000’li yıllardan başlayan bir Asya süreci var. Sayın Cumhurbaşkanımız doğru işaret etmiş. 2018’li yılların rakamlarıyla söylediğimizde Çin ile birlikte Asian ülkelerini de dahil ettiğiniz zaman 2018 rakamlarında dünya ekonomisinin yüzde 43’ü burada yer alıyor. 2023 IMF raporlarına baktığımız zamanda Asya’da Çin yüzde 19’luk payı alacak, Asian ülkeleri de yüzde 23’lük pay alacak. Yani dünya ekonomisinin yüzde 47’si Asya’da gözüküyor. Türkiye dünyanın tam ortasında bulunan bir merkez. Üretim kabiliyetlerimizi artırdığımız zaman Çin ile yarışır bir yere geldiğimizi söyleyebilirim. Bundan sonra yabancı yatırımcının Türkiye’ye gelmesinin onlar için ileriye dönük fırsat olduğunu söylemek isterim” dedi.

Aynı zamanda Buharkent OSB’nin Yönetim Kurulu Başkanı olduğunu da ifade eden Buharkent Belediye Başkanı Mehmet Erol, yaptığı konuşmada; “Göreve geldiğimizde bu OSB alanı için çok büyük engel ve sorunlarla karşılaştık. Bu zorlukları aşarak 198 tane kamulaştırma gerçekleştirdik. 2014’de Belediye Başkanı seçildikten sonra mesaimizin büyük bölümünü buraya ayırdık. Tanıtım ve güven sayesinde buraya birçok yatırımcı buraya geldi. Şu an geldiğimiz noktada kamulaştırmaları tamamen bitirdik ve OSB alanının tamamı dolmuş durumda. Aydın’ın en küçük ilçesi Buharkent, sektöründeki en büyük 2 firmaya ev sahipliği yapıyor. 150 bin metrekare kapalı alanı olan Seval Kablo fabrikası burada üretime başladı. İkincisi de Türkiye’nin en büyük peynir işleme fabrikası olarak Kaanlar Gıda Süt fabrikasının yapımına devam ediliyor. Bu yatırımcılarımızı buraya çektiğimiz için çok mutluyuz” dedi.

Buharken Kaymakamı Kemal Ülkü’de konuşmasında ilçeye ve bölgeye yapılacak her türlü yatırıma destek olacaklarını ifade etti.

Güncel haberler

Nazilli’de Fidanlar Çocuklarla Birlikte Büyüyecek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın emriyle 2019 yılında yayımlanan genelgede, 78 milyon hektar alanıyla ekolojik açıdan çok zengin bir ülke olan Türkiye’nin ormanların tür ve...

Ünlü Arkeolog Prof. Erim Mezarı Başında Anıldı

Afrodisias'ın dünya çapında üne kavuşmasında ve kazılar için özellikle ABD kaynaklı finansman temin edilmesinde de en büyük katkıyı sağlayan, hayatının 30 yılını burada kazı...

Aydın BŞB Personeli Norban Hayatını Kaybetti

Aydın Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Daire Başkanlığı personeli Norban, önceki gün akşamüstü aniden rahatsızlanarak Nazilli Devlet Hastanesi'ne kaldırılmıştı. Norban’ın karaciğerden akciğere pıhtı atması...

Buharkent Protokolü Covit-19 ve Asayiş Denetimi Yaptı

Buharkent Kaymakamı Kemal Ülkü, İlçe Emniyet Amiri Vekili Fatih Topaloğlu, İlçe Jandarma Komutanı Tevfik Ural, Nazilli Bölge Trafik Amiri Mehmet Gençoğlu, birim sorumluları ve...

Yorumlananlar

WhatsApp chat