13 C
Aydın
Pazar, Eylül 27, 2020
No menu items!
Ana Sayfa Ekonomi Arslan; “Nazilli’nin de kapsam içine alınmasını talep ediyoruz”

Arslan; “Nazilli’nin de kapsam içine alınmasını talep ediyoruz”

Nazilli Ticaret Odası Başkanı Nuri Arslan, Cumhurbaşkanı Kararı hakkında yazılı açıklamada bulundu. KARARNAMEDE SAYILAN İLÇELERİN BİR ALT BÖLGE DESTEKLERİNDEN FAYDALANMASI KONUSUNDA HEM FİKİR OLUNMASI BÖLGENİN GENELİNİN 2.BÖLGE DEĞİL, 3.BÖLGE OLDUĞUNA DAİR EN BÜYÜK İSPATTIR.

“Kararı Olumlu Buluyor Ve Destekliyoruz”

Nazilli Ticaret Odası Başkanı Nuri Arslan, “21/Ağustos/2021 tarihinde Resmi Gazetede yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile Devlet Yardımları Hakkındaki Kararda değişiklik yapılmış, bundan böyle bölgemizdeki altı ilçede yapılacak yatırımların bir alt bölge desteğinden yararlanabileceği ilan edilmiştir. Cumhurbaşkanı Kararnamesinde Aydın ili için 11 ilçe belirlenmiş olup bu ilçeler içinde Nazilli Ticaret Odası yetki ve sorumluluk alanı içinde bulunan Kuyucak, Karacasu, Bozdoğan, Sultanhisar, Yenipazar ve Buharkent  ilçelerinde yapılacak yatırımlarda devlet desteklerinin 3.bölge desteğinden, bölgedeki Organize Sanayi Alanlarında yapılacak yatırımların ise 4.bölge desteklerinden faydalanacağı ifade edilmiştir.

Bilindiği üzere bölgesel gelişmişlik düzeyini ifade eden sıralamada Aydın ili 2.bölge iller içinde yer alıyordu. Ancak 3.bölge gelişmişlik düzeyinde olan bir çok İl’den daha düşük kişisel gelire ve imkana sahip olması nedeniyle Aydın’ın bu durumunun değiştirilmesi Nazilli Ticaret Odası olarak uzun yıllardır ifade ettiğimiz bir konuydu. Cumhurbaşkanı Kararnamesi ile Kuyucak, Karacasu, Bozdoğan, Sultanhisar, Yenipazar ve Buharkent  ilçelerinde yapılacak yatırımların diğer ilçelere göre teşvik desteklerinden daha fazla yararlanacak olması memnuniyet vericidir. Her ne kadar ilçe bazında bir ayrımı üyelerimize anlatmakta zorlanıyor olsak da altı ilçenin 3.bölge desteklerinden yararlanacak olması bölgemizdeki yatırımları cazip hale getirecektir diye düşünüyoruz. Bu anlamda kararı olumlu buluyor ve destekliyoruz” dedi.

“Nazilli’nin De Kapsam İçine Alınmasını Talep Ediyoruz”

Alınan kararda bazı noktaların aydınlatılması gerektiğinin altını çizen Arslan, “ Ancak düzenlemede; Nazilli, Efeler, Kuşadası ve Didim’in alt bölge desteklerinden yararlanmayacak olmasının anlaşılabilir bir nedeni bulunamamıştır. Bakanlık yetkilileri tarafından bu ilçelerin hangi kriterlere göre belirlendiği konusunda  bir açıklamada bulunulmaması yapılan değişikliği tartışmaya açık hale getirmektedir.

Kararnamede sayılan ilçelerin bir alt bölge desteklerinden faydalanması konusunda hem fikir olunması bölgenin genelinin 2.bölge değil, 3.bölge olduğuna dair en büyük ispattır. Aydındaki merkez İlçe dahil 17 ilçeden 11 ilçenin 3.bölge desteğine ihtiyaç duyduğunun tespiti bölgenin tamamının 3.bölge gelişmişlik düzeyinde olduğunu göstermektedir.

Bununla birlikte Türkiye İstatistik Kurumunun verilerine göre; 3.bölge iller içinde bulunan yani gelişmişlik düzeyi daha alt sıralarda kabul edilen Manisa’nın kişi başına düşen Gayrısafi Yurt İçi Hasılası 44.631 (TL) iken 2.bölge iller içinde sayılan Aydın’ın GSYİH rakamı 32.632 (TL) dir.

Ekonomisi tarım ve hizmetler sektörüne bağlı olan Nazilli 2.bölgede yer alırken ekonomisi sanayi ve imalat sektörü ağırlıklı olarak faaliyet gösteren Manisa gibi illerin 3.bölgede olması ve bu şehirlerin Nazilli’ye göre daha az gelişmiş kabul edilmesi ileride telafisi mümkün olmayan gelir ve yatırım adaletsizliğine sebep olmaktadır.

Açıklamaya çalıştığımız bu sebeplerden dolayı kararnamede uygulama dışında tutulan Nazilli’nin de kapsam içine alınmasını talep ediyoruz” şeklinde konuştu.

 

KATEGORİLER

Güncel haberler

ADÜ 25 Nolu Eğitim Aile Sağlığı Merkezi Hasta Kabulüne Başladı

Aile Sağlığı Merkezi Sorumlu Öğr. Üyesi Prof. Dr. Okay Başak, Eğitim Aile Sağlığı Merkezine kayıt yaptırarak aile hekimliği hizmetlerinden faydanılabileceğini belirtti ve “e-nabız üzerinden...

Ziraat Fakültesinde Üreticilere “Paket Arıcılık Sistemi” Eğitimi Verildi

GEKA tarafından desteklenen Aydın İl Orman ve Tarım Müdürlüğü ve Aydın İli Arıcılar Birliği tarafından hazırlanan paket arıcılık sistemi eğitiminde, Ziraat Fakültesi de eğitici...

Anket Sonuçlarında Başkan Çerçioğlu Başarılı

Avrasya Kamuoyu Araştırmaları Merkezi’nin Eylül 2020’de yaptığı ve 30 büyükşehir ve buna bağlı 100 merkezi ilçede gerçekleştirilen ankette vatandaşlara belediyelerin çalışmaları ve pandemi sürecindeki...

Cumhurbaşkanı Baş Danışmanı Güldal Akşit ADÜ Rektörünü Ziyaret Etti

Karşılıklı iyi niyet ve temennilerin sunulduğu ziyarette, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Mehmet Aydın, Prof. Dr. Ali Akyol ve Prof. Dr. Cumali Öksüz de yer...

Yorumlananlar

WhatsApp chat